Încarc Evenimente

« Toate Evenimente

• Acest eveniment a trecut.

Deschiderea expoziției Manus-Scriptum

februarie 15, 2023 - aprilie 29, 2023

Miercuri, 15 februarie 2023, s-a deschis expoziţia MANUS-SCRIPTUM. Manuscrise din colecţia Muzeului Naţional al Agriculturii, în prezența conducerii Consiliului Județean Ialomița, a prefectului județului Ialomița, colegi de la Muzeul Brăilei „Carol I”, reprezentanți ai clerului și prieteni statornici ai Muzeului Național al Agriculturii. Cei interesați vor găsi informaţii despre locul de muncă, şcoală, studenţie, chitanţe, minute, catastife de negustor. Vor putea citi despre morile de hârtie, filigrane, sigilii şi parafe. Vor afla cum se reglementa dreptul asupra pământului, cum se întocmeau testamente şi se formulau plângerile la tribunal, informaţii existente în documente care sunt cu scriere chirilică, alfabet de tranziţie (chiurilic-latin) sau doar latin, în limba slavonă, latină medievală, română sau bulgară. Sunt expuse sigilii şi parafe alături de amprentele lor pe hârtie sau în ceară.

Începe:
februarie 15, 2023