Încarc Evenimente

« Toate Evenimente

• Acest eveniment a trecut.

Expoziţia „Muzeul pentru tine!”

noiembrie 9, 2022 @ 8:00 am - decembrie 31, 2022 @ 5:00 pm

Reţeaua Naţională a Muzeelor din România, în parteneriat cu Muzeul Naţional al Ţăranului Român, propune publicului larg, comunităţii industriilor culturale şi creative, mediului politic şi administrativ o expoziţie inedită despre valoarea patrimoniului cultural şi al colecţiilor muzeale pentru societate.
Expoziţia „Muzeul pentru tine!” va avea loc în perioada 09 noiembrie – 31 decembrie 2022, la sala „Tancred Bănăţeanu” a Muzeului Naţional al Ţăranului Român şi este configurată în jurul unui concept curatorial care relaţionează, prin analogie cu miracolul vieţii şi al naturii, poveştile a zeci de piese de tezaur sau de patrimoniu provenite din colecţiile mai multor muzee din toată ţara, într-un spectacol vizual care nu poate fi ratat.
Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia se alătură proiectului expoziţional şi participă cu un obiect din patrimoniul său tehnic agrar, o veche semănătoare de lemn pe 3 rânduri pentru plante prășitoare, provenită din localitatea Cupșeni, județul Maramureș.

Începe:
noiembrie 9, 2022 @ 8:00 am