PNDR vine în satul tău

mna Mie, 12/06/2013 - 00:00

Muzeul Agriculturii din Slobozia a participat, în data de 11 iunie 2013, în calitate de invitat, la Conferinţa judeţeană a programului „PNDR vine în satul tău” din cadrul campaniei „Caravana fondurilor europene pentru un sat european”, organizată de Oficiul Judeţean de Plăţi pentru Dezvoltare Rurală şi Pescuit Ialomiţa şi Agenţia de Plăţi şi Intervenţii în Agricultură Ialomiţa, în colaborare şi cu sprijinul Consiliului Judeţean Ialomiţa şi Primăriei Municipiului Slobozia.

Evenimentul s-a desfăşurat la Centrul Cultural „Ionel Perlea” şi a avut ca tematică realizările în judeţul Ialomiţa în PNDR 2007-2013; proiecte de succes din judeţ; perspective ale PNDR 2014-2020. Cu acest prilej au fost organizate un târg de produse agroalimentare din judeţ şi o expoziţie de utilaje agricole, în care s-au aflat şi două tractoare din colecţia Muzeului Agriculturii – HART-PARR, fabricat în S.U.A., în anul 1921, şi FORDSON, fabricat în Anglia, în anul 1923. Aceste utilaje de epocă au atras numeroşi participanţi la eveniment – producători agricoli, fermieri, ţărani şi oficialităţi din întregul judeţ, care au analizat cu interes şi curiozitate cele două tractoare.

Foto: Ştefan Olteanu