Festivalul Vlăsiei (2012)

mna Dum, 17/06/2012 - 00:00
expoziții

Muzeul Agriculturii din Slobozia a fost, pentru al patrulea an consecutiv, partener al autorităţilor locale din comuna ilfoveană Moara Vlăsiei în organizarea şi buna desfăşurare a celei de-a IV-a ediţii a Festivalului Vlăsiei.

În ziua de 17 iunie, pe platoul Canton, peste 2.000 de oameni au fost bucuroşi şi încântaţi să vadă obiecte din colecţiile Muzeului Agriculturii, prezentate în expoziţiile tematice „Apicultura românească” (stupi de diferite forme), „Metrologie şi agricultură” (cântare şi unităţi de măsură folosite de-a lungul timpului pe întreg teritoriul României), „Drumul pâinii – treierat şi vânturat” (aria de treierat, batoze manuale, vânturători) şi „Povestea ţestului”, însoţită de demonstraţii practice de copt pâinea la ţest, pâine din care au gustat toţi vizitatorii.