Târgul apicol de la Slobozia (2011)

mna Lun, 02/04/2012 - 00:00
expoziții

În zilele de 31 martie şi 1 aprilie 2012, Muzeul Agriculturii a participat, în calitate de partener, la cea de-a treia ediţie a Târgului Apicol de la Slobozia, organizat de Primăria municipiului în colaborare cu Consiliul Judeţean Ialomiţa, Asociaţia Crescătorilor de Albine din România – filiala Ialomiţa şi alte asociaţii de profil.

La Centrul Cultural UNESCO “Ionel Perlea” muzeul a organizat expoziţia “Apicultură tradiţională românească”, iar în Piaţa Agroalimentară au avut loc demonstraţii practice de copt pâinea la ţest. Manifestarea a vizat promovarea apiculturii şi a consumului de produse apicole în zona Bărăganului ialomiţean, precum şi dezvoltarea sectorului apicol prin accesarea fondurilor eiropene. Au participat, în calitate de expozanţi, atât producători apicoli, cât şi firme interesate de producerea, vânzarea şi promovarea utilajelor şi  produselor apicole.