Răzvan Ciucă

Iniţiator şi coordonator al organizării Muzeului Agriculturii din România (în prezent Muzeul Naţional al Agriculturii).

Director al Muzeului Naţional al Agriculturii din 1990 până în 2011.

Istoric, muzeograf, etnolog. Publicist. Animator cultural.

Ipodiacon din 17 Decembrie 2000 - hirotesit de Preasfinţitul Damaschin Coravu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor. Slujeşte în parohia „Buna Vestire”, Slobozia.

A urmat cursurile Universităţii Bucureşti, Facultatea de Istorie, specializarea Istorie veche şi arheologie; cursurile de specializare de la  Centrul de Perfecţionare a Cadrelor din Sistemul Culturii: Muzeologie generală; Muzeologie etnografică; Metode moderne în cercetarea etnografică; Conducerea instituţiilor muzeale. Este expert Patrimoniul Cultural – Naţional (etnografie; maşini agricole). A fost director unic Muzeul Naţional al Agriculturii, Muzeul Judeţean Ialomiţa (23.V.2001 – 15.II.2002). A fost şef al Oficiului Patrimoniului Cultural-Naţional Ialomiţa.

A făcut documentare în: Austria, Belgia, Bulgaria, Canada, Cehia, Elveţia, Franţa, Germania, Grecia, Italia, Macedonia, Republica Moldova, Rusia, Slovacia, Suedia, Ucraina, Ungaria ş.a.

A fost iniţiatorul şi coordonatorul ansamblurilor folclorice „Colinda” (Jilavele), „Steaua di dor” (aromâni) şi a altor grupuri folclorice din România (anii ’80); a Festivalului de obiceiuri de iarnă „Sub zare de soare” (Slobozia, 1984).

Membru al Asociaţiei Internaţionale a Muzeelor de Agricultură (AIMA);

Membru în Prezidiul AIMA (din 2004); preşedintele AIMA (ICOM/UNESCO/din 2008);

Membru al Asociaţiei Internaţionale de Etnologie şi Folclor (SIEF);

Membru al Societăţii de Antropologie Culturală din România (SACR);

Membru al Societăţii de Etnologie din Basarabia (Chişinău), Republica Moldova;

Membru al „Internationale Organisation fur Volkskunst” (IOV);

Membru de onoare al Fundaţiei „Rădăcini” (Comăneşti, Bacău);

Membru în Asociaţia Republicană a Participanţilor la Războaie (Chişinău, Republica Moldova);

Consilier al Consiliului de Cercetare al Institutului Biografic American;

Nominalizat la titlul de „Om al anului 1998” (American Biographical Institut, North Carolina, S.U.A.).