Zilele Europene ale Patrimoniului (2015)

mna Mie, 23/09/2015 - 10:08

Zilele Europene ale Patrimoniului au fost marcate la Muzeul Agriculturii din Slobozia sâmbătă, 19 septembrie 2015, printr-o expoziţie-atelier cu tema “DE LA MEŞTEŞUG LA INDUSTRIE – PATRIMONIUL TEHNIC ŞI INDUSTRIAL DIN ROMÂNIA”.

Au participat elevi de la Liceul de Artă “Ionel Perlea“, care au pictat şi au făcut schiţe după obiectele tridimensionale expuse şi care fac parte din patrimoniul muzeului.

În expoziţie s-au regăsit lucrări de artă plastică reprezentând obiecte de patrimoniu tehnic şi industrial, prezente în colecţiile muzeului, creaţii ale elevilor, din alte generaţii, de la Liceul de Artă “Ionel Perlea“, precum şi icoanele realizate de elevii participanţi în cadrul atelierului anual de pictură icoane pe sticlă şi lemn, sub îndrumarea profesoarei Liliana Ionescu.