Vernisajul expozitiei "Practici culturale în Balcani - Mărțișorul"

claudiu Vin, 08/04/2016 - 08:06

Muzeul Agriculturii Slobozia a vernisat în data de 05 aprilie 2016, expoziţia internaţională cu datini legate de oferirea şi purtarea mărţişorului în ţările balcanice. Aceasta a fost realizată în cadrul unui parteneriat între instituţii de cultură din România, Bulgaria, Republica Macedonia şi Serbia, Muzeul Agriculturii din Slobozia având un aport semnificativ în organizarea ei. Expoziţia are ca stindard cel mai mare mărţisor din lume, omologat de Cartea Recordurilor.

Cu această ocazie, vă invităm să vedeţi cel mai mare mărţişor din lume (desemnat de reprezentanţii Cărţii Recordurilor), cu o lungime de aproximativ 17 kilometri şi o greutate de circa 100 de kilograme. Mărţişorul colosal aparţine Bibliotecii Regionale din oraşul Vidin, Bulgaria.

Veţi putea vizita expoziţia până pe data de 15 aprilie 2016, fiind deschisă între orele 9,00-17,00.