VERNISAJUL EXPOZIŢIEI "ÎNCHINARE SFINTEI CRUCI"

mna Mie, 04/07/2018 - 10:30

La Muzeul Naţional al Agriculturii a fost vernisată, marţi, 3 iulie 2018, expoziţia „Închinare Sfintei Cruci”, realizată de artişti consacraţi şi studenţi de la specializarea artă sacră a Facultăţii de Teologie Ortodoxă Justinian Patriarhul din Bucureşti. Evenimentul a fost organizat cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Vincenţiu, la sărbătorirea a 25 de ani de la înfiinţarea Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor. „A spune că întreaga viaţă stă sub semnul Crucii ar fi, poate, de prisos, dar a nu-l sublinia defel poate fi chiar condamnabil. Crucea ne însoţeşte, fizic, de la naştere până la moarte, de la mărturiile Botezului, întru mărturisirea clipei în care cel botezat a intrat în rândul Hristoforilor, la crucea care străjuieşte mormintele celor adormiţi întru nădejdea Învierii de obşte” (prof.dr.Mihaela Palade).

La vernisaj a fost prezent Preasfinţitul Vincenţiu, însoţit de preoţi şi enoriaşi, reprezentanţi ai autorităţilor şi instituţiilor publice locale, oameni de afaceri din judeţul Ialomiţa, artişti plastici din Slobozia şi, nu în ultimul rând, autorii lucrărilor expuse, coordonaţi de prof.dr. Mihaela Palade: „Artiştii, studenţi, masteranzi şi absolvenţi, au lucrat motivaţi tocmai de această fericire de a împărtăşi şi celor din jur mesajul optimist al Crucii, care veghează statornic dincolo de suferinţă, dincolo de împuţinarea nădejdii, dincolo de moarte, purtând în inimi şi în cuget bucuria vieţii veşnice, întru nezadarnica mărturisire a credinţei”. „...Şi Sfântă Învierea Ta o lăudăm şi o mărim!”