Simpozion Naţional de Istorie şi Retrologie Agrară

mna Mar, 26/06/2018 - 12:48

Muzeul Naţional al Agriculturii a participat, în perioada 22-24 iunie 2018, la cel de-al XXVI-lea Simpozion naţional de istorie şi retrologie agrară, care a avut ca temă “Bicentenarul naşterii lui Ion Ionescu de la Brad”. Manifestarea a fost organizată la Bacău şi la Brad – comuna Negri, de către Societatea de Istorie şi Retrologie Agrară din România, în parteneriat cu Consiliul Judeţean Bacău şi Asociaţia Arhiviştilor Bacău. La deschiderea lucrărilor au fost prezente personalităţi ale vieţii politice, culturale şi din domeniul agriculturii româneşti, printre care domnul Petre Daea – ministrul agriculturii, domnul prof.univ.dr. Valeriu Tabără, preşedintele Academiei de Ştiinţe Agricole şi Silvice, precum şi doamna Irina Chiose – strănepoata lui Ion Ionescu de la Brad.

Cu acest prilej au fost lansate volumele “Ion Ionescu de la Brad. Sinteze bibliografice la 200 de ani de la naştere”, de Ion Măzăreanu, şi “Bicentenarul naşterii lui Ion Ionescu de la Brad”. Comunicările participanţilor la Simpozion au avut ca tematică viaţa, activitatea şi opera părintelui agronomiei moderne româneşti. Reprezentantul Muzeului Naţional al Agriculturii, muzeograful Claudiu Şerban, a prezentat comunicarea “Ion Ionescu de la Brad între agricultură şi politică”.