Practici culturale în Balcani - Mărțișorul

claudiu Lun, 04/04/2016 - 15:03

Muzeul Agriculturii Slobozia vernisează în data de 05 aprilie 2016, orele 14,00 expoziţia ”PRACTICI CULTURALE ÎN BALCANI-MĂRŢIŞORUL”, expoziţie internaţională cu datini legate de oferirea şi purtarea mărţişorului în ţările balcanice. Expoziţia a fost realizată în cadrul unui parteneriat între instituţii de cultură din România, Bulgaria, Republica Macedonia şi Serbia, Muzeul Agriculturii din Slobozia având un aport semnificativ în organizarea ei. Expoziţia va avea ca stindard cel mai mare mărţisor din lume, omologat de Cartea Recordurilor.

Cu această ocazie, va fi expus cel mai mare mărţişor din lume, cu o lungime de aproximativ 17 kilometri şi o greutate de circa 100 de kilograme. Mărţişorul colosal, ce aparţine Bibliotecii Regionale din oraşul Vidin, Bulgaria, a fost desemnat de reprezentanţii Cărţii Recordurilor ca fiind cel mai mare din întreaga lume, la 1 martie 2015 şi a fost realizat de mai multe instituţii publice din oraşul bulgar.

Expoziţia a fost prezentată şi publicului din Republica Macedonia, precum şi celui din Bulgaria.

La Slobozia expunerea se va face în perioada 05-15 aprilie 2016; program de vizitare: 9,00-17,00.