Parada textilelor din colecţia Muzeului Național al Agriculturii

mna Vin, 28/09/2018 - 08:42

Expoziţia „Parada textilelor din colecţia Muzeului Național al Agriculturii” s-a organizat la sediul muzeului pentru toate categoriile de public din cadrul comunităţii locale şi pentru specialiştii din muzeele etnografice din ţară. Expoziţia valorifică patrimoniul etnografic textil, categoriile: piese de port popular și textile de interior din toate zonele țării cuprins în inventarul muzeului nostru. Va putea fi vizitată pe perioada septembrie – octombrie a anului 2018.

Sunt expuse: cămăşi, fote, vâlnice, oprege, marame, cămăşi bărbăteşti de noapte, iţari, ştergare, feţe de masă, foiţe, macate și scoarţe. Iconografia conține: date tehnice pentru fiecare obiect expus în parte, planşe cu modele de broderii manuale de pe textilele colecţiei muzeului și imagini cu oameni îmbrăcaţi în costum popular, din arhiva muzeului nostru.   Toate acestea au menirea de a crea o adevărată explozie de frumuseţe şi bogăţie românească și  de a pune în valoare lucrurile autentice acolo unde le sunt locul. Colecția noastră cu piese textile, cu broderii înflorate, dorește să cucerească publicul cu cusăturile pline de culoare specifice folclorului românesc.

Vă așteptăm cu drag!

Text adaptat al articolului “Parfum de ţară la oraş”, autor: Fănica Gherghe, muzeograf