Olimpiada Meșteșugurilor Artistice Tradiționale, etapa județeană

mna Mie, 06/06/2018 - 12:56

În data de 05.06.2018, la Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia, s-a desfășurat etapa județeană a Olimpiadei Meșteșugurilor Artistice Tradiționale, organizată de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Liceul Pedagogic ”Matei Basarab” Slobozia și Muzeul Național al Agriculturii. Scopul acestei acțiuni este de a aduce în prim plan valorile culturii și civilizației populare, iar unul dintre obiective fiind acela de a educa elevii în spiritul cunoașterii propriei identități culturale. În acest an, la etapa județeană, au participat elevi ai Liceului Pedagogic ”Matei Basarab” Slobozia, Seminarului Teologic ”Sf. Ioan Gură de Aur”, Școlii Gimnaziale Luciu, Școlii Gimnaziale ”Roman Ialomițeanul” Axintele și ai Cercului de pictură ”Sfântul Apostol Luca” Urziceni. Câștigătorii vor reprezenta județul Ialomița la etapa națională a olimpiadei, organizată de Complexul Muzeal Astra Sibiu, în perioada 24-29 iulie 2018.