NOAPTEA MUZEELOR 2019 LA MUZEUL NAŢIONAL AL AGRICULTURII

mna Mie, 22/05/2019 - 09:33

În acest an, Muzeul Naţional al Agriculturii a participat la evenimentul internaţional NOAPTEA MUZEELOR, ediţia a XV-a, iniţiat în România de Reţeaua Naţională a Muzeelor din România (RNMR).

Numărul vizitatorilor care au trecut pragul muzeului şi au intrat în lumea fascinantă a satului a fost de 932. Aceştia au vizitat expoziţiile de bază: La Pas prin Lumea Satului şi Mărturii de Credinţă, expoziţia temporară Olimpiada de Arte Plastice, Istoria Artei şi Arhitectură şi au participat la atelierul de confecţionat machete de locomobil şi căruţă. Vizitatorii au avut ocazia să se delecteze cu un program artistic variat: scenete puse în scenă  de copii de la Palatul copiilor Slobozia sub îndrumarea profesorilor Druchs Gabriela şi Constantinescu Irina; Concert de Jazz-solişti prof. Vardianu Valentin (clape) şi eleva Vardianu Oana (bass), dansuri clasice, populare şi moderne susşinute de elevii Şcolii Gimnaziale nr.  alaturi de melodii interpretate de solişti din rândul elevilor. Vă aşteptăm şi la anul să sărbătorim împreuna Ziua Internaţională a Muzeelor şi Noaptea Muzeelor.