Muzeul Naţional al Agriculturii la Ploieşti

Tand Stefan Mar, 09/08/2016 - 21:40

În şedinţa Guvernului României, din 27 iulie 2016, s-a aprobat acordarea titulaturii de muzeu de importanţă naţională şi schimbarea titulaturii în Muzeul Naţional al Agriculturii. Având acest nou statut, muzeul din Slobozia a încheiat un protocol de colaborare, până în anul 2020, cu Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova, care prevede organizarea unor evenimente culturale comune şi schimbul de expoziţii, pentru promovarea valorilor din patrimoniul cultural şi educarea publicului în domeniile specifice celor două instituţii.

Astfel,  joi, 11 august 2016, la orele 11, la muzeul din Ploieşti, va avea loc deschiderea expoziţiei itinerante „Metrologie şi Agricultură”. Această expoziţie a fost prezentată, în 2011, şi publicului din Baia Mare, fiind deschisă, timp de trei luni, la Muzeul de Mineralogie, unde s-a bucurat de un real interes din partea vizitatorilor.