Inaugurarea expoziţiei permanente "La pas prin lumea satului"

mna Lun, 15/12/2014 - 22:27

Muzeul Agriculturii a deschis, miercuri, 10 decembrie 2014, expoziţia permanentă LA PAS PRIN LUMEA SATULUI, în prezenţa unui numeros public format din reprezentanţi ai autorităţilor locale, ai instituţiilor publice şi de cultură de la nivelul judeţului, cadre didactice şi elevi de la şcolile din municipiul Slobozia şi mulţi alţi iubitori de cultură şi tradiţii, statornici prieteni ai muzeului de-a lungul timpului.

Expoziţia este o încununare a activităţii de cercetare-achiziţii şi a manifestărilor expoziţionale organizate de Muzeul Agriculturii de la începuturile istoriei sale şi până în prezent. Aceasta reuneşte obiecte din toate colecţiile reprezentative şi reconstituie lumea satului de odinioară, cu preocupările sale legate în principal de agricultură (lucrarea pământului, pomicultură, viticultură, creşterea animalelor, pescuit, albinărit), dar şi cu instituţiile sale (primăria, poşta, şcoala, biserica), ateliere (fierărie, tâmplărie, croitorie, cojocărie, cizmărie, ceasornicărie, foto, ceramică), ocupaţii, obiceiuri, tradiţii şi viaţă spirituală.

„Prin această expoziţie dorim să demonstrăm, încă o dată, că spiritualitatea românească nu s-a risipit şi, totodată, să tragem un semnal că civilizaţia rurală nu a dispărut şi cu fiecare ocazie încercăm să vorbim despre toate acestea”, a precizat directorul muzeului, prof.dr. Gheorghe Petre.

Cu acest prilej a fost lansat şi catalogul COLECŢII REPREZENTATIVE, cu informaţii detaliate despre fiecare obiect, atât în limba română, cât şi în engleză, într-o formă grafică deosebită.