FESTIVALUL MOARA VLĂSIEI - ediţia a IX-a

mna Mie, 21/06/2017 - 13:50

Muzeul Naţional al Agriculturii a fost prezent duminică, 18 iunie 2017, la cea de-a IX-a ediţie a ,,Festivalului Vlăsiei”, organizat de Primăria comunei Moara Vlăsiei, tematica din acest an fiind epoca medievală. Astfel că şi participarea muzeului nostru s-a încadrat atmosferei, oferind publicului vizitator expoziţia “Agricultură medievală”, în care au fost expuse obiecte muzeale arhaice, de care s-au folosit strămoşii noştri pentru cultivarea pământului şi obţinerea hranei, şi expoziţia pavilionară “Povestea ţestului” – însoţită de demonstraţii practice de copt pâinea la ţest, care a fost apoi oferită spre degustare vizitatorilor.

Miile de participanți la Festivalul Vlăsiei au putut admira şi expoziția MEDIEVALUM, ce a prezentat echipament militar din Evul Mediu, asistând, în acelaşi timp, la demonstraţii de lupte cu arme specifice perioadei medievale. Invitaţi speciali au fost membrii formaţiei de muzică medievală şi balcanică LUPUS DACUS, din Arad.