COMUNICAT DE PRESĂ. TÂRGUL PÂINEA ŞI VINUL

mna Mie, 04/09/2019 - 14:53

În perioada 20 - 22 septembrie 2019, Episcopia Sloboziei şi Călăraşilor, Consiliul Judeţean Ialomiţa şi Muzeul Naţional al Agriculturii organizează Târgul “Pâinea şi vinul”, ce va reuni firme locale şi din ţară, care comercializează produse tradiţionale. În cadrul evenimentului va fi inaugurată expoziţia şi lansată publicaţia “Pâinea noastră cea de toate zilele” şi vor avea loc demonstraţii de copt pâinea la ţest şi la cuptorul tradiţional, degustări, atelier demonstrativ de împletit pâini rituale, susţinut de căpitărese din Parohiile Fierbinţi, Griviţa,, Luciu, Raşi, Traianu, judeţul Ialomiţa şi din Parohiile “Sf. Daisie”, Căscioarele, Chirnogi, Independenţa, Jegălia, Nana, Şoldanu, judeţul Călăraşi, atelier de împletit spice de grâu, iar atmosfera de sărbătoareva fi completată de spectacole folclorice, dedicate momentului.