Bat clopote de nuntă la muzeu

mna Joi, 13/07/2017 - 12:37

Miercuri, 12 iulie 2017, la Muzeul Naţional al Agriculturii a fost deschisă expoziţia "Bat clopote de nuntă la muzeu", în prezenţa prefectului judeţului Ialomiţa, domnul Gigi Petre, a unor reprezentanţi ai instituţiilor publice şi ai presei locale şi centrale, copii şi elevi însoţiţi de cadre didactice de la Centrul de Îngrijire Minori Slobozia şi Şcoala gimnazială Luciu. Expoziția arată importanța ceremonialului nunții la români, dar mai presus de acesta, perioada de pregătire a acestui eveniment, evidențiind obiectele valoroase pe care muzeul le are în patrimoniu. Au fost valorificate astfel colecția de ștergare, piese de port, lăzi și clopote, precum și colecția de fotografii. Nu lipsesc textele frumoase din folclorul nostru românesc. Centrul de atracție al expoziției este căruța cu zestrea miresei.