Ateliere de lucru - decembrie 2015

mna Mar, 22/12/2015 - 17:24

Cu ocazia Sărbătorilor de Iarnă ce se apropie, Muzeul Agriculturii a organizat un atelier de lucru, la care au participat elevii clasei I B de la Liceul Pedagogic ”Matei Basarab” Slobozia, învăţător, Mioara Dogaru, şi elevii clasei a VIII-a D, Şcoala Gimnazială nr. 3 Slobozia, profesor Sorana Ionescu. Elevii cei mari i-au încântat pe cei mici cu o scenetă a lui Ion Luca Caragiale, ”O inspecţiune”, desfăşurată în ”Şcoala de odinioară” a expoziţiei permanente ”La pas prin lumea satului”, după care, şcolarii de I-a au învăţat să confecţioneze sorcove, ajutaţi şi de bunici şi părinţi. Ceilalţi, au fost iniţiaţi în tehnica découpage. La finalul atelierelor, cei mici i-au colindat pe cei mari şi au fost răsplătiţi cu toţii, cu covrigi şi bomboane.