"100 de ani de agriCultură în România"

mna Vin, 09/11/2018 - 15:26

Muzeul Naţional al Agriculturii a participat la evenimentul aniversar – “100 de ani de agriCultură în România”, al Asociaţiei Industriei de Protecţia Plantelor din România, care a avut loc pe data de 06.11.2018 la Palatul Cotroceni, Bucureşti, în prezenţa celor mai importanţi fermieri şi reprezentanţi ai companiilor din agribusiness din ţară. La realizarea expoziţiei dedicate acestui eveniment, Muzeul Naţional al Agriculturii, în calitate de partener, a contribuit cu 21 de bunuri culturale din patrimoniul său, marcând împreună cu AIPROM, 100 de ani de agricultură scurşi de la Marea Unire din 1918, “printr-o abordare care parcurge axa timpului: trecutul și impactul lui în prezent, cum percep românii agricultura, prezentul - care sunt cerințele consumatorilor și tehnici moderne în agricultură, viitorul - cum vom hrăni populația în creștere, protejând în același timp resursele naturale și mediul înconjurător”.

În cadrul programului a fost prezentat filmul documentar “100 de ani de agricultură în România”, în care Muzeul Naţional al Agriculturii a avut consacrat un moment special, primind şi un certificat de recunoaştere “pentru contribuţii deosebite aduse agriculturii româneşti şi industriei de protecţia plantelor”.