Septembrie 2019

COMUNICAT DE PRESĂ. TÂRGUL PÂINEA ŞI VINUL

În perioada 20 - 22 septembrie 2019, Episcopia Sloboziei şi Călăraşilor, Consiliul Judeţean Ialomiţa şi Muzeul Naţional al Agriculturii organizează Târgul “Pâinea şi vinul”, ce va reuni firme locale şi din ţară, care comercializează produse tradiţionale.

COMUNICAT DE PRESĂ. ZILELE EUROPENE ALE PATRIMONIULUI

Muzeul Naţional al Agriculturii organizează, pe data de 13.09.2019, ora 10.00, atelierul interactiv Muzeul în desene şi poveşti, pentru a sărbători ediţia a XXVII-a a Zilelor Europene ale Patrimoniului, cu tema: “Biblioteca, arhiva, trezorieri de patrimoniu cultural”, în coordonarea Ministerului Culturii şi Identităţii Naţionale, Direcţia Patrimoniu Cultural. Participanţii la atelier, elevi ai clasei a III-a C, coordonaţi de dna prof. Steluţa Arghiroiu, de la Şcoala Gimnazială nr.

TÂRGUL PÂINEA ŞI VINUL (20-22 SEPTEMBRIE 2019)

La Muzeul Naţional al Agriculturii a avut loc, în perioada 20-22 septembrie 2019, Târgul  Pâinea şi Vinul, manifestare complexă, inaugurată prin deschiderea expoziţiei "Pâinea noastră cea de toate zilele" şi lansarea volumului cu acelaşi titlu, realizat sub patronajul Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor.