Februarie 2019

MUZEUL NAŢIONAL AL AGRICULTURII LA FESTIVALUL HELIS

Muzeul Naţional al Agriculturii va participa în perioada 16-18 august 2019, la Feteşti, judeţul Ialomiţa, la Festivalul HELIS -cel mai mare festival de reconstituire istorică a perioadei geto-dacice din România. în această perioadă muzeul va oferi  două evenimente:demonstraţii de copt pâine la ţest  şi cu o expoziţie pavilionară şi expoziţia Agricultură Românească Veche cu obiecte asemănătoare celor folosite colonizării Daciei de către romani. Vă aşteptăm!

SĂRBĂTOAREA DRAGOBETELUI

Muzeul Național al Agriculturii a celebrat pe 24 februarie 2019, Sărbătoarea Dragostei la români prin: atelier de confecționat felicitări, program artistic susținut de elevi ai Palatului Copiilor din Slobozia, “poză la minut” a cuplurilor de îndrăgostiți, vizitare gratuită a expozițiilor muzeului pentru persoanele care poartă numele de Dragoș, Drăgan, Draga, Drăguța (pe baza cărții de identitate).