Septembrie 2018

Zilele Europene ale Patrimoniului, ediţia a XXVI-a

Pentru ediția din acest an, Parlamentul European și Consiliul Uniunii Europene au instituit Anul European al Patrimoniului ce are ca deviză ”patrimoniul nostru cultural - unde trecutul se întâlnește cu viitorul”. Elevi ai Școlii Gimnaziale nr. 3 Slobozia au avut ocazia să descopere și să interpreteze valorile de patrimoniu cultural prin intermediul vizitei ghidate și prin expunerea impresiilor pe cărți poștale editate de muzeu.

Parada textilelor din colecţia Muzeului Național al Agriculturii

Expoziţia „Parada textilelor din colecţia Muzeului Național al Agriculturii” s-a organizat la sediul muzeului pentru toate categoriile de public din cadrul comunităţii locale şi pentru specialiştii din muzeele etnografice din ţară. Expoziţia valorifică patrimoniul etnografic textil, categoriile: piese de port popular și textile de interior din toate zonele țării cuprins în inventarul muzeului nostru. Va putea fi vizitată pe perioada septembrie – octombrie a anului 2018.