Mai 2018

ATELIERELE LUNII APRILIE

Peste 180 de elevi de la Şcoala Gimnazială "G.Vâlsan" din Amara şi Şcoala Gimnazială nr.2 "Sf.Andrei" din Slobozia au luat parte la atelierele permanente de personalizat căni şi pictură pe linguri de lemn desfăşurate la Muzeului Naţional al Agriculturii pe perioada lunii aprilie. Elevii, însoţiţi de cadre didactice, au vizitat expoziţia permanentă "La pas prin lumea satului".

OLIMPIADA JUDEŢEANĂ DE ARTE PLASTICE, ISTORIA ARTELOR ŞI ARHITECTURĂ

Luni, 14 mai 2018, la Muzeul Naţional al Agriculturii, a avut loc premierea câştigătorilor Olimpiadei judeţene de arte plastice, istoria artelor şi arhitectură, în prezenţa reprezentanţilor autorităţilor publice locale şi a unui numeros public, format din elevi şi cadre didactice din Slobozia şi alte localităţi ale judeţului Ialomiţa. Diplomele au fost înmânate de către vicepreşedintele Consiliului judeţean Ialomiţa, domnul Ionel Gae, iar lucrările câştigătorilor pot fi văzute în expoziţia special dedicată acestui eveniment, deschisă publicului până la sfârşitul lunii mai.

Vă invităm la NOAPTEA MUZEELOR!

Sâmbătă, 19 mai 2018, la Muzeul Naţional al Agriculturii, vă invităm să fiţi alături de noi şi să vă delectaţi cu multitudinea de obiecte unicat din cadrul expoziţiilor de bază şi expoziţiei temporare şi cu un program artistic pe gustul tuturor.

Vă aşteptăm cu drag în intervalul orar: 16,00-24,00 (ultimul vizitator va fi primit la ora 23,40).