Martie 2018

FIERUL DE CĂLCAT. ISTORIC, UTILITATE ŞI RAFINAMENT

Pe data de 07.03.2018, la ora 12.00 a avut loc, la sediul Muzeului Județean Buzău, vernisajul expoziției ”Fierul de călcat. Istoric, utilitate și rafinament”, realizată în colaborare cu Muzeul Naţional al Agriculturii şi domnul Răzvan Leşevschi. Evenimentul a făcut parte din cadrul  Programului ”Zilele Femeii la Muzeul Județean Buzău”, ed. a III-a.

MĂCINICII - TRADIŢII POPULARE ROMÂNEŞTI

La Muzeul Naţional al Agriculturii, Sărbătoarea Sfinților 40 de Mucenici se celebrează în fiecare an, în ziua de 9 Martie. Elevi de clasa a II-a de la Şcoala Gimnazială "Sf.Andrei" Slobozia şi clasa pregătitoare de la Liceul de Arte "Ionel Perlea" Slobozia au modelat, au degustat măcinici preparați după rețete tradiționale și au aflat informații despre tradițiile și obiceiurile de odinioară, specifice acestei zile.