Aprilie 2017

Lansare de carte

Vineri, 24 martie 2017, la Muzeul Naţional al Agriculturii a avut loc, în prezenţa unui numeros public, lansarea cărţii "Elemente mitice precreştine şi creştine în colinda românească - studiu de folclor", autor prof. Aura Văceanu.

ATELIERELE LUNII MARTIE LA MUZEUL NAŢIONAL AL AGRICULTURII

În luna martie, la atelierul de personalizat căni, deschis permanent la Muzeul Naţional al Agriculturii, i-am avut invitati pe elevii din diferite clase ai Liceului Pedagogic "Matei Basarab", Slobozia, şi ai Liceului Tehnologic "Înălţarea Domnului" din Slobozia.

Expoziţie de grup-aspiranţi U.A.P.

Joi, 6 aprilie 2017, la Muzeul Naţional al Agriculturii, a avut loc vernisajul Expoziţiei de grup, cu lucrări ale artiştilor plastici ialomiţeni Olimpia Petrescu, Gabriel Teodorescu, Roxana Căluţă, Nicolae Croitoru-Capbun şi Dan Silviu Stănease, cu toţii aspiranţi la titulatura de membru al Uniunii Artiştilor Plastici din România.

ATELIER DE ÎNCONDEIAT OUĂ

În perioada 3-7 aprilie 20177, la Muzeul Naţional al Agriculturii s-a desfăşurat atelierul de încondeiat ouă, activitate devenită tradiţională sub îndrumarea specialiştilor din cadrul muzeului. În fiecare an, premergător marii sărbători creştine a Învierii lui Iisus Hristos, sute de copii, de toate vârstele, însoţiţi de cadre didactice, părinţi şi bunici, vin la muzeu pentru a învăţa arta încondeierii ouălor de Paşte. În acest an, primii care au deprins această îndeletnicire au fost copiii de la Centrul de Educaţie Timpurie "Micul Prinţ", din Slobozia.