Martie 2017

Ateliere de lucru la Muzeul Naţional al Agriculturii luna februarie

Pe tot parcursul lunii februarie, la Muzeul Naţional al Agriculturii s-au desfăşurat atelierele de: confecţionarea de brăţări ale prieteniei; de modelat pâini rituale şi de confecţionat mărţişoare. Acestea s-au desfăşurat cu participarea activă a copiilor de la: Liceul tehnologic "Înălţarea Domnului"; Liceul de Arte "Ionel Perlea"; Şcoala Gimnazială Cosâmbeşti; Seminarul Teologic "Sf.Ioan Gură de Aur" din Slobozia şi de la Dexter Academy School.

Sărbătoarea Măcinicilor la Muzeul Naţional al Agriculturii

La Muzeul Naţional al Agriculturii sunt reînviate tradiţiile şi obiceiurile zilei de 9 martie. Elevi de clasa a II-a, de la Liceul de Arte "Ionel Perlea", şi clasa I, de la Şcoala gimnazială nr.2 "Sf.Andrei", din Slobozia, au preparat măcinici după reţete tradiţionale, au mâncat măcinici fierţi şi copţi, apoi au participat la obiceiurile agrare specifice: aprinderea focurilor, săritul peste foc, baterea pământului cu maiul şi agăţarea măcinicilor în pomi fructiferi, pentru rod bogat.