Ianuarie 2017

SCOARŢE DIN COLECŢIA MUZEULUI NAŢIONAL AL AGRICULTURII

În ziua de 25 ianuarie 2017, a fost deschisă expoziţia „SCOARŢE DIN COLECŢIA MUZEULUI NAŢIONAL AL AGRICULTURII”, în prezenţa reprezentanţilor autorităţilor judeţene şi locale şi a unui numeros public, format din cadre didactice şi elevi de la şcolile gimnaziale şi liceele din municipiul Slobozia, care au fost încântaţi de frumuseţea şi diversitatea exponatelor.

Scoarţele sunt principalele elemente de decor din casele tradiţionale. Ele se foloseau pentru încălzirea interiorului, se purtau pe pereţi, paturi şi pardoseli.

AMBASADORUL STATELOR UNITE ALE AMERICII LA MUZEUL NAŢIONAL AL AGRICULTURII

Muzeul Naţional al Agriculturii a primit vizita Excelenţei Sale domnul Hans Klem, ambasadorul Statelor Unite ale Americii în România, însoţit de o delegaţie oficială, formată din membri ai Ambasadei şi oameni de afaceri din judeţul Ialomiţa.