Noiembrie 2016

„Să ştii mai multe, să fii mai bun”

În cadrul programului „Să ştii mai multe, să fii mai bun”, elevii Colegiului Naţional „Mihai Viteazul” Slobozia au  participat  în perioada 7-11 noiembrie 2016 la atelierele de personalizat căni, de modelat pâini rituale şi de împletit fire textile, organizate la Muzeul Naţional al Agriculturii.

„Moda franceză în miniatură. Păpuși din colecția Muzeului Județean de Istorie și Arheologie Prahova”

La Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia s-a deschis, în prezenţa unui numeros public, expoziţia „Moda franceză în miniatură.

Santandrei, Cap-de-Iarnă

Copii de la grupa mare, Grădiniţa cu program prelungit „Junior” din Slobozia, însoţiţi de educatoare, au venit la Muzeul Naţional al Agriculturii pentru a învăţa obiceiurile şi ritualurile ce se practică, din strămoşi, în ajunul sărbătorii Sfântului Andrei, denumită, în popor, şi „Cap de iarnă”.