Mai 2016

Săptămâna Altfel La Muzeul Agriculturii

În perioada 18 – 22 aprilie 2016, peste 1.600 de copii şi elevi, însoţiţi de cadre didactice şi părinţi, din Slobozia, Luciu, Amara, Ţăndărei, Bucu, Ograda, Andrăşeşti, Borduşelu, Orezu, Platoneşti, Gh.

Caloianul – obiceiuri agrare din Bărăgan

Muzeul Agriculturii a organizat, marţi, 17 mai 2016, manifestarea tradiţională Caloianul – obiceiuri agrare din Bărăgan, străvechi ceremonial cu ample semnificaţii legate de fertilitate şi protejarea gospodăriei ţărăneşti.

NOAPTEA MUZEELOR - 21 MAI 2016

Aproape 600 de persoane au trecut pragul Muzeului Agriculturii în cadrul manifestării internaţionale „Noaptea Muzeelor”. Au vizitat expoziţiile „Mărturii de credinţă” şi „La pas prin lumea satului”. Mare parte dintre vizitatori a participat şi la atelierul de iniţiere în tehnica decoupage.