Aprilie 2016

Practici culturale în Balcani - Mărțișorul

Muzeul Agriculturii Slobozia vernisează în data de 05 aprilie 2016, orele 14,00 expoziţia ”PRACTICI CULTURALE ÎN BALCANI-MĂRŢIŞORUL”, expoziţie internaţională cu datini legate de oferirea şi purtarea mărţişorului în ţările balcanice. Expoziţia a fost realizată în cadrul unui parteneriat între instituţii de cultură din România, Bulgaria, Republica Macedonia şi Serbia, Muzeul Agriculturii din Slobozia având un aport semnificativ în organizarea ei. Expoziţia va avea ca stindard cel mai mare mărţisor din lume, omologat de Cartea Recordurilor.

Vernisajul expozitiei "Practici culturale în Balcani - Mărțișorul"

Muzeul Agriculturii Slobozia a vernisat în data de 05 aprilie 2016, expoziţia internaţională cu datini legate de oferirea şi purtarea mărţişorului în ţările balcanice. Aceasta a fost realizată în cadrul unui parteneriat între instituţii de cultură din România, Bulgaria, Republica Macedonia şi Serbia, Muzeul Agriculturii din Slobozia având un aport semnificativ în organizarea ei. Expoziţia are ca stindard cel mai mare mărţisor din lume, omologat de Cartea Recordurilor.