Decembrie 2015

Ateliere de lucru - decembrie 2015

Cu ocazia Sărbătorilor de Iarnă ce se apropie, Muzeul Agriculturii a organizat un atelier de lucru, la care au participat elevii clasei I B de la Liceul Pedagogic ”Matei Basarab” Slobozia, învăţător, Mioara Dogaru, şi elevii clasei a VIII-a D, Şcoala Gimnazială nr. 3 Slobozia, profesor Sorana Ionescu.

Copiii grădiniței Amara colindă

În ziua de 16 decembrie, sub îndrumarea doamnei director Didina Stroe şi sub privirile emoţionate ale părinţilor, copiii de la Grădiniţa Amara, îmbrăcaţi în costume populare, au colindat personalul Muzeului Agriculturii.

Dublă lansare de carte

La Muzeul Agriculturii din Slobozia a avut loc, în ziua de 22 decembrie 2015, o dublă lansare de carte: „NICOLAE D. CORNĂŢEANU – o viaţă dedicată progresului agriculturii româneşti”, scrisă de prof. dr. Mihai Cotenescu, şi „Slobozia cailor frumoşi”, opera ziaristului slobozean George Stoian, ambele volume apărute sub egida Muzeului Agriculturii.