Martie 2015

Atelier de martisoare - 2015

La Muzeul Agriculturii a fost deschis, în perioada 23-27 februarie 2015, atelierul de confecţionat mărţişoare şi felicitări, la care au participat elevi de la Liceul de artă “Ionel Perlea”, Liceul Pedagogic “Matei Basarab” din Slobozia, şcolile generale Slobozia Nouă şi Bucu, precum şi membri ai Asociaţiei “Din inimă pentru aproapele”.

Măcinici

Luni, 9 martie 2015, la Muzeul Agriculturii a fost organizat atelierul-bucătărie dedicat sărbătorii numită în calendarul popular Măcinici sau Mucenici. Elevi de la Liceul Pedagogic „Matei Basarab” şi Liceul Tehnologic „Înălţarea Domnului” din Slobozia au învăţat să facă măcinici sub îndrumarea specialiştilor de la muzeu şi sub privirile curioase ale cadrelor didactice şi părinţilor care i-au însoţit la muzeu.