Iunie 2013

PNDR vine în satul tău

Muzeul Agriculturii din Slobozia a participat, în data de 11 iunie 2013, în calitate de invitat, la Conferinţa judeţeană a programului „PNDR vine în satul tău” din cadrul campaniei „Caravana fondurilor europene pentru un sat european”, organizată de Oficiul Judeţean de Plăţi pentru Dezvoltare Rurală şi Pescuit Ialomiţa şi Agenţia de Plăţi şi Intervenţii în Agricultură Ialomiţa, în colaborare şi cu sprijinul Consiliului Judeţean Ialomiţa şi Primăriei Municipiului Slobozia.

Timpul în percepția țăranului român

Muzeul Agriculturii din Slobozia a deschis miercuri, 12 iunie 2013, expoziţia TIMPUL ÎN PERCEPŢIA ŢĂRANULUI ROMÂN, în prezenţa autorităţilor locale şi a unui numeros public format din reprezentanţi ai instituţiilor publice locale, cadre didactice şi elevi de la Liceul de Artă „Ionel Perlea” şi prieteni statornici ai muzeului.

Festivalul Vlăsiei (2013)

În zilele de 15-16 iunie 2013, Muzeul Agriculturii din Slobozia participă, în calitate de partener, la cea de-a V-a ediţie a Festivalului Vlăsiei, manifestare complexă, organizată, la iniţiativa primarului Andrei Filip, de Consiliul local şi Primăria comunei Moara Vlăsiei, din judeţul Ilfov, localitate atestată documentar la anul 1622.

Adunarea generală extraordinară a A.I.M.A.

În perioada 26-30 iunie 2013, la Tartu, în Estonia, au avut loc reuniunea anuală a Prezidiului, Adunarea generală extraordinară a Asociaţiei Internaţionale a Muzeelor de Agricultură şi Conferinţa internaţională “Muzeele de agricultură şi viaţă rurală ca păstrători ai patrimoniului rural şi rolul lor în dezvoltarea turismului internaţional”, la care Muzeul Agriculturii Slobozia – membru instituţional al AIMA şi gazdă a Congresului al XVI-lea (România, 2011) – a fost reprezentat de către prof. Gheorghe Petre, manager al muzeului şi membru al Prezidiului AIMA, însoţit de Marina Ilie, membru individual al Asociaţiei.